Den aftale, der er indgået mellem UK og EU om samhandel, fiskeri og samarbejdet på en lang række andre områder efter Brexit den 31. december 2020, kommer til at koste for dansk fiskeri.
EU-landenes muligheder for at fiske i britiske farvande har været det afgørende spørgsmål i slutfasen af forhandlingerne.
Problemerne i forbindelse med at undgå en ”hård” grænse mellem Nordirland og den irske republik var løst, og der var også fundet løsninger på EU’s øvrige betingelser for, at UK fortsat har told- og kvotefri adgang til det indre marked.
Tilbage var så fiskeriet, der hverken i EU eller UK har overvældende nationaløkonomisk betydning. Men fiskeriet er i UK ligesom i Danmark og andre EU-lande, herunder Frankrig, en politisk betydningsfuld sektor, og det britiske krav om, at EU over 3 år skulle opgive over 60 pct. af værdien af de hidtidige fiskemuligheder i britiske farvande, var simpelthen ikke acceptable for EU, hvor især Frankrig og Danmark ville blive hårdt ramt.
En aftale mellem EU og UK, der alene fastslog, at eventuelle udestående handelsmæssige og fiskerimæssige problemer ville blive løst ”hen ad vejen”, har aldrig været en realistisk løsning. I begge lejre har der været behov for afklaring. I Danmark ville en eventuel midlertidig ordning, der ikke omfatter fiskeriet, formentlig have været helt uacceptabel.
Den aftalte løsning, der ventes offentliggjort senere i dag, indebærer, at værdien af EU’s hidtidige fiskerimuligheder I britiske farvande skal reduceres med 25 pct. over de næste fem og et halvt år. Der er således nået et kompromis mellem EU-kravet om en 10-årig udfasning og det britiske krav om 3 år.
2012 - Independent Professional
2003 - 2012 Minister Counsellor FAO at Ministry of Foreign Affairs Denmark, Rome
2000 - 2003 Deputy Permanent Secretary, Ministry of Food, Agriculture and Fisheries Denmark
1995 - 2000 Director General, Ministry of Food, Agriculture and Fisheries Denmark
1991 - 1995 Permanent Secretary of State, Ministry of Energy Denmark
1990 - 1991 Chef du Cabinet, Prime Ministers Office Denmark
1983 - 1990 Personal Assistant to the Prime Minister, Prime Ministers Office Denmark
1979 - 1983 Head of section, Prime Ministers Office Denmark
1978 - 1979 Military Service, Representative of drafted army personel
1976 - 1978 National Bureau of Statstics Denmark
- Chair EU Working Party on FAO Coordination
- Chair of various Intra Ministerial Committees on Energy taxation
- Member of FAO Finance Committee
- Danish Representative to various missions to Eastern European countries, Burundi, Mozambique, Thailand and Cambodia.
- Head of Danish Negotiation Team for the Voluntary Guidelines to support the Progressive Realization of the Right to Adequate Food in the Context of National Food Security
- Head of Danish Negotiation Team for the Voluntary Guidelines for the Responsible Governance of Tenure of Land, Fisheries, and Forests in the Context of National Food Security
- Responsible for Danish EU Presidency 1993, 2002 and 2012 regarding FAO matters.
- Head of Danish delegations to meetings in the International Treaty on Plant Genetic Resources for Food and Agriculture
- Co-Chair of Budget Committee of the International treaty on Plant genetic Resources for Food and Agriculture
- Co-Chair of Danish-India Commission on Bilateral Energy Cooperation
Head of Danish delegations to meeting in International Energy Cooperation (IEA, CEM, MEF ect)
View all posts by Søren Skafte