Betændt indvandrerdomineret kiosk-branche

Skatte- og Vækstministeriet oplyser i en pressemeddelelse, at myndighederne i en aktion i august tog en række kiosker i snyd. Myndighederne fandt fejl og ulovligheder i 26 ud af 27 udvalgte kiosker i Jylland. I kioskerne blev der fundet ulovlige nikotinprodukter, for gamle fødevarer og chokolade, som der ikke var betalt afgifter af. I en kiosk i Vejle blev der desuden fundet euforiserende stoffer, herunder 9 løse joints, 64 joints i jointrør, 10 klumper cannabis og 28 poser cannabisvingummier.

De godt 700 kiosker i Danmark drives især af personer med ikke-vestlig baggrund – ikke mindst syntes indvandrere med pakistansk baggrund at have sat sig tungt på kioskbranchen.

Medierne har tidligere berettet om fejl, problemer og ulovligheder i kioskbranchen. En aktion i juni 2026 på Sjælland afslørede blandt andet ulovlige varer – heriblandt 380 ulovlige nikotinprodukter, 107 flasker spiritus og for gamle varer. I nogle kiosker blev der fundet tegn på, at personer boede ulovligt i baglokalerne.

I en af kioskerne blev der fundet oplysninger om ulovlige udlån på cirka 700.000 kroner til spillekunder i en kiosk.

Problemerne i kioskbranchen bør ingenlunde komme som en overraskelse for myndighederne. I første halvår af 2025 blev der gennemført tre store kontrolrunder i København og Aarhus, hvor 69 kiosker blev inspiceret. Resultaterne var alarmerende: 67 ud af 69 kiosker havde overtrædelser. Fund inkluderede ulovlige nikotinposer, puffbars, receptpligtig medicin som Viagra, store kontantbeløb og ansatte på offentlig forsørgelse uden korrekt registrering.

Derudover var der manglende mærkning af fødevarer og afgiftssvindel, hvor slik og chokolade ikke kunne spores korrekt.

Det kan undre, at told-, skatte-, fødevare- og politimyndighederne ikke for lang tid siden har ryddet op i kioskbranche, der tydeligvis er præget af ulovligheder.

Leave a comment