Den amerikanske centralbank, The FedFed, siger onsdag efter et møde i Federal Open Market Committee, FOMC, der overvåger markederne, at selvom den amerikanske økonomi er i vækst, er banken ikke indstillet på at hæve renten frem mod 2023.
De finansielle markeder havde forventet, at centralbankens FOMC-udvalg på det ordinære 2-dages møde ville holde renten uændret nær nul.
Centralbanken tilkendegav efter mødet, at man vil fortsætte med at pumpe penge ud i den amerikanske økonomi via månedlige opkøb af obligationer i størrelsesordenen 120 milliarder dollars.
Sigtet er at stimulere den amerikanske økonomi til at komme tilbage i omdrejninger efter corona-pandemien – uden at centralbankens målsætninger om høj beskæftigelse i kombination med en gennemsnitlig inflation på 2 pct. kompromitteres.
Inflationen i USA er fortsat under 2 pct., og selvom der er positiv udvikling i indikatorerne for vækst og beskæftigelse, er situationen i de sektorer, der er hårdest ramt af pandemien, fortsat alvorlig.
Meldingen fra den amerikanske centralbank vil givet lægge en dæmper på de tendenser til rentestigninger, der på det seneste har kunnet iagttages i Europa og Danmark