
FN’s hjælpeorganisation for palæstinensiske flygtninge i Mellemøsten (UNRWA – United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East) blev etableret i 1949. UNRWA yder humanitær hjælp og tjenester til palæstinensiske flygtninge i Mellemøsten, primært i Jordan, Syrien, Libanon, Vestbredden og Gaza.
Danmark har i flere år givet et kernebidrag på ca. 105 mio. kr. til UNRWA. Efter Israels anklager mod 12 UNRWA-ansatte for deltagelse i Hamas-angrebet i oktober 2023, valgte Udenrigsministeriet at vente med udbetalingen af det planlagte bidrag for 2024, som ifølge aftalen skulle være udbetalt i første kvartal 2024
Genoptaget betaling i 1. kvartal 2024
Efter en intern FN-undersøgelse vurderede Udenrigsministeriet i Danmark i marts 2024, at FN’s tiltag – herunder afskedigelser, intern og ekstern undersøgelse samt styrkede kontrolmekanismer – var tilstrækkelige. Derfor blev de udestående 105 mio. kr. udbetalt i 1. kvartal 2024. Beslutningen blev taget på trods af den udbredte opfattelse af, at UNWRA frem for at løse problemer bidrager til at holde liv i Palæstina-problemerne.
Danmark har således i modsætning til Sverige ikke standset støtten til UNRWA. Udbetalingen af 2024-bidraget blev midlertidigt udskudt, men er efterfølgende blevet udbetalt.
I Sverige er er mindretalsregeringen bestående af Moderata samlingspartiet, Kristdemokraterna og Liberalerna, med parlamentarisk støtte af Sverigedemokraterna kommet under pres fra Miljøpartiet.
Miljøpartiet kræver at udviklingsminister Benjamin Dousa fra Moderaterne skal træde tilbage. Det skyldes regeringens håndtering af FN-agenturet UNRWA.
Kravet om ministerens afgang kommer efter at svensk tv har oplyst, at SIDA (Sveriges bistandsorganisation svarende til DANIDA) ønskede at sende 30 millioner svenske kroner til Gaza via UNRWA i humanitær bistand sidste forår.
Det viser sig imidlertid, at toppen i bistandsministeriet forsøgte at påvirke, hvordan SIDA håndterede sagen. Få dage senere meddelte SIDA, at der ikke ville blive udbetalt penge til UNRWA.
Miljøpartiet hævder, at “I stedet for at lægge pres på Israel, spiller bistandsminister Dousa Netanyahus spil, mens palæstinenserne sulter. Det er uværdigt. Tilliden til udviklingsministeren er væk”, har Miljøpartiets partileder, Amanda Lind, udtalt.
Helt fra starten 1949 var denne organisation i FN i DK og S et politikum i firbindelse med at få FN til at acceptere Israels ret. MEN det var som at “pisse i bukserne”, det luner kortvarigt, men derefyer bliver de våde bukser kolde! Det har de været siden. Det er længst på højeste tid, at FN nedlægges og erstattes af Vestens demokratier (WEF isoleres tilsvarende!). I Vesten ligger den økonomiske og kulturelle magt (forhåbentlig endnu da!). Så kan lun demokratisk stater få økonomidk hjælp og handelsaftaler på vore betingrlser. Der skal nok blive køer ved DV (Demokratisk Verden)s kasse!
Alternativet, en refomation af FN / WEF anses beklageligvis for utopisk! 🙂
LikeLike