
Boligejerne har i mange år haft glæde af faldende renter. Renterne er steget, og det er svært at spå om, hvor højt op de kommer. Derfor overvejer en del boligejere med variabel rente på realkreditlånet om de skal ændre på deres lån eller ej.
Renteniveauet er bestemt af internationale forhold, og ikke mindst arbejdsmarkedet og inflationsniveauet i USA har afgørende indflydelse.
Dern amerikanske centralbank, The Fed, fastholdt på mødet den 1. maj 2024 den pengepolitiske styringsrente på 5,5 pct.
Dermed er en rentenedsættelse fra den amerikanske centralbank sendt lidt ud i horisonten. De seneste indikatorer tyder på, at den økonomiske aktivitet i USA fortsat vokser i et solidt tempo. Jobfremgangen er forblevet stærk, og arbejdsløsheden er forblevet lav. Inflationen er aftaget i løbet af det seneste år, men er fortsat høj. I de seneste måneder har der manglet fremskridt hen imod Centralbankens inflationsmål på 2 procent.
Den amerikanske centralbank har blikket stift rettet mod beskæftigelse og et inflationsmål på 2 procent.
Opfyldelsen af beskæftigelses- og inflationsmålene har bevæget sig i den rigtige retning, men de økonomiske udsigter er usikre, og udvalget er fortsat meget opmærksomt på inflationsrisici.
Mens industri og husejere over hele verden utålmodigt venter på rentenedsættelser, er vi alle gidsler for udviklingen på det amerikanske arbejdsmarked. Det er ved at komme i bedre balance, men data for lønomkostningerne er stigende efter afdæmpede stigninger i sidste halvdel af sidste år.
Selvom stigende lønninger kan være en god ting for amerikanske arbejdere, er stigninger ikke, hvad The Fed ønsker at se. Løn- og arbejdskompensationstal over 4 pct. hilses velkommen af amerikanske lønmodtagere, men i Feds øje er lønstigninger stadig alt for høje.
Bundlinjen er, at løntrykket fortsat vil underminere Feds tillid til, at inflationen er på vej til at falde til 2 pct.-målet.
Udsigten til rentenedsættelser senere i år er derfor begrænsede.