Sådan er det jo!

Scholz

Margrethe Vestager får næppe mulighed for at blive den kommende formand for Den Europæiske Investeringsbank.

Olaf Scholz

Ifølge EU-mediet Politico har den tyske kansler, Olaf Scholz nu gjort op, hvem han støtter som kommende formand for Den Europæiske Investeringsbank – og valget er faldet på den spanske vicepremierminister, Nadia Calviño, der længe har været anset som Vestagers hårdeste konkurrent i jagten på den europæiske toppost.

Den 55-årige Nadia María Calviño Santamaría er uddannet økonom og hun har siden juli 2021 været vicestatsminister i Pedro Sánchez’ regering. Inden var hun fra 2018 Minister for Economic Affairs and Digital Transformation.

”Jeg arbejdede intenst sammen med Nadia Calviño, da jeg var finansminister i Tyskland, og som jeg ser det, vil hun være en meget god formand for EIB”, sagde Scholz lørdag på et møde for Europas ledende socialdemokrater i Spanien. Det ser iøvrigt ud til, at Pedro Sánchez, der i øjeblikket er fungerende efter parlamentsvalget i juli, i alliance med separatistbevægelser igen får mulighed for at danne regering.

EUs medlemslande ejer investeringsbanken, EIB, i fællesskab, og det er derfor dem, der vælger dens nye leder. Tyskland er sammen med Frankrig og Italien bankens største kapitalydere.

Margrethe Vestager har siden september været på orlov fra hvervet som EU-Kommissær, men afklaringen er trukket ud, og det har ført til frustration både i den danske regering og i Europa-Parlamentet.

”Det er ikke langtidsholdbart hverken for hende eller for os eller for Europa, som har brug for en stærk kommissær, så det vil være rart, hvis man kunne få den sag afklaret” harudenrigsminister Lars Løkke Rasmussen udtalt til netmediet Altinget.

Hvad gør Macron?

Selvom den franske præsident Emmanuel Macron ligesom Margrethe Vestager tilhører den liberale partigruppe Renew Europe, kan Vestager næppe regne med den franske præsidents opbakning.

Det var ikke populært i hverken Tyskland eller Frankrig at Europa-Kommissionen ved Konkurrencekommissær Margrethe Vestager i 2019 forbød Siemens’ planlagte overtagelse af Alstom. Ifølge Vestager ville fusionen have skadet konkurrencen på markederne for jernbanesignalsystemer og højhastighedstog, og parterne havde ikke efter EU-Kommissionens opfattelse givet tilstrækkelige tilsagn om at løse disse problemer.

Der har især i Frankrig bundfældet sig det indtryk, at Vestager som radikal frihandelsorienteret konkurrencekommissær har været en hindring for franske visioner om en mere statsstyret europæisk industripolitik.

Margrethe Vestagers jugement blev af mange herunder den franske regering anført af præsident Emmanuel Macron sidste sommer betvivlet efter hendes nominering af Yale-professor Fiona Scott Morton som økonomisk chefrådgiver i generaldirektoratet for konkurrence. Emmanuel Macron erklærede sig mere end forundret over, at jobbet ikke skulle bestrides af en europæer, og den indstillede amerikanske økonom, Fiona Scott Morton, nåede ikke at tiltræde før hun trak sig fra stillingen. Sagen bidrog næppe til at højne tilliden til Vestager i Berlin og Paris.

Spændende bliver det at se, hvad Margrethe Vestager – der tidligere på ugen pludselig luftede ideen om en tredje periode som dansk EU-kommissær – skal lave, når hendes embedsperiode i EU-Kommissionen udløber næste år.

Leave a comment