Som en rejselysten flåde

Århus Japan studietur

Lørdag den 28. oktober rejste 13 politikere og topchefer fra ældre- og sundhedsområdet i Aarhus afsted til Japan. Turen strækker sig over seks dage, og løber op i udgifter på omkring en halv million kroner. Det skriver Aarhus Stiftstidende.

Lørdag begyndte rejsen for i alt 13 personer til Japan. En af deltagerne er sundheds- og omsorgsrådmand Christian Budde (V), som ser god mening i at investere penge i at blive klogere: ”Sundhed og Omsorg arbejder med at støtte borgerne i at være selvhjulpne i det omfang, det er muligt. Og det er – udover forbedring af arbejdsmiljø – noget af det, vi kan bruge velfærdsteknologien til. Når vi har valgt at tage med udvalget på studietur til Japan, så er det fordi Japan er meget langt fremme med innovative løsninger og har vægtige erfaringer, som har dette fokus”.

Studieturen til Japan strækker sig over seks dage og undervejs skal politikere fra byrådets udvalg for sundhed og omsorg samt embedsfolk besøge mennesker og steder, der kan bidrage med viden om i første række velfærdsteknologi.

Som opfølgning på studieturen udarbejdes der en studietursrapport, som bliver offentligt tilgængelig.

Politikerne på turen er: Christian Budde (V), rådmand for Sundhed og Omsorg, Anette Poulsen (S), Formand for Sundheds- og Omsorgsudvalget, Hüseyin Arac (S), næstformand, Peter Sporleder (KF), Udvalgsmedlem, Henrik Arens (UFP), udvalgsmedlem, Mathilde Hjort Bressum (V), udvalgsmedlem, Jan Ravn Christensen (SF), udvalgsmedlem.

Fra forvaltningen deltager: Christian Boel, Direktør for Sundhed og Omsorg, Thune Korsager, vicedirektør for Sundhed og Omsorg, Otto Ohrt, Sundhedschef, Jens Bejer Damgaard, Pleje- og rehabiliteringschef, Ivan Kjær Laurdisen, Velfærdsteknologichef, Klaus Bach Trads, Sekretariatsleder.

Holdet fra Aarhus skal eksempelvis besøge “Future Care Lab”, der specialiserer sig i velfærdsteknologi. På programmet er der også et besøg i Kashiwa City, som er en by indrettet til de mange ældre indbyggere.

Udvalgsformand Anette Poulsen (S) er sikker på, at investeringen i studieturen er pengene værd: ”Turen vil udstyre os og embedsfolkene med værdifuld viden, som i relation til både borgere og økonomi giver ballast til at træffe de rigtige beslutninger. Desuden er det vigtigt at understrege, at udvalget har besluttet kun at afvikle denne ene studietur i den aktuelle byrådsperiode. Det normale er, at hver byrådsperiode rummer to studieture for udvalget”.

Det nøjagtige budget for studieturen lyder på 470.444 kroner.

Politikerne i udvalget for sundhed og omsorg har drøftet antallet af deltagere. Kravet blev, at antallet af embedsfolk på studieturen ikke må overstige antallet af politikere.

For sundheds- og omsorgsrådmand Christian Budde giver det god mening at have topcheferne med på rejsen til Japan: ”Hensigten er at sikre, at de – sammen med udvalget – får dybere indsigt i fordele og ulemper i de forskellige løsninger, vi skal studere. Og ikke mindst, at de efterfølgende kan understøtte udvalget og bidrage med viden og perspektiver på, hvordan vi ”oversætter” eventuelle nye løsninger til Sundhed og Omsorg og borgerne i Aarhus”.

Leave a comment