29 millioner til pensionskassedirektør

Torben Möger Pedersens pension

Torben Möger Pedersen er fratrædende adm. direktør i PensionDanmark pr. 1. oktober 2023.

PensionDanmark inviterer til afskedsreception 14:00 – 16:00 for Torben Möger Pedersen fredag 29. september. Langelinie Alle 43, København Ø.

Torben Möger Pedersen har indiskutabelt spillet en afgørende rolle i samfundsudviklingen de seneste årtier og er kåret til en af de mest magtfulde topchefer i Danmark. Han er bestyrelsesformand for CBS, Danmarks Eksport- og Investeringsfond, Gefion Gymnasium, CIP Fonden og fonden Danish Society for Education and Business (DSEB).

Torben Möger Pedersen var i mange år formand for dagbladet Information, og han var som ung økonom glødende kommunist.

Det har vakt opmærksomhed, at den tidligere kommunist, Torben Möger Pedersen, får 29 mio. kroner med i en fratrædelsesaftale fra Pensiondanmark, og denne bjergsomhed har givet anledning til spekulationer om Torben Möger dermed ødelægger sit eftermæle?

One thought on “29 millioner til pensionskassedirektør

  1. Ved ikke, hvorfor disse firmaers bestyrelser er uvillige til forhindre den slag urimeligheder ?
    Håber de mon på, at noget tilsvarende vil ske for dem selv ?
    Regeringen er tilsyneladende ligeglade. De vil hellere score en gevinst i form af en top-top skat.
    Falder i tråd med deres ideer om særskatter på f.eks EL-handlere.

    Like

Leave a comment